czwartek, 14 Lis 2019


PORADĘ UZYSKAŁO

2428

OSÓB 

SZKOLENIE ODBYŁO

120

OSÓB

Nasze projekty

logo projekt

Działania w Partnerstwie

 

Rozpoczęcie Kampanii ERO 2013 - 06.06. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 10 czerwca 2013 08:47

 

W Nowym Sączu,  w dniu 6 czerwca br.  w MCK „Sokół”  zainaugurowana została  Kampania  informacyjno- edukacyjna  „EUROPEJSKI  ROK OBYWATELI 2013 –  MAŁOPOLSKA” która będzie trwać  do 30 listopada 2013.

Kampania nawiązuje do decyzji   Parlament u Europejskiego  i Rady Unii Europejskiej    w sprawie Europejskiego Roku Obywateli 2013.
W  spotkaniu, w którym brali udział członkowie Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Sączu, Fundacji Europejskiego Instytutu Rozwoju  Obywatelskiego, przedstawiciele samorządów  miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej,  przedstawiciele parlamentarzystów  oraz Regionalnego Ośrodka Debat Międzynarodowych z Krakowa  uczestniczyła posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun.
W wykładzie na temat swobody przepływu osób, towarów i usług  na jednolitym rynku Unii Europejskiej, pani poseł mówiła o przysługujących prawach obywateli UE oraz o  pracach  w Parlamencie  Europejskim. Jednolity rynek UE otwiera możliwości przed wszystkimi Europejczykami i przynosi konkretne korzyści zarówno osobom fizycznym jak i firmom. Konsumenci mają dostęp do większej ilości towarów i usług; ważne jest aby były  one odpowiedniej jakości  na całym europejskim rynku. Polscy obywatele także z tych uprawnień korzystają.
Konsumenci i przedsiębiorcy mają zapewniony taki  sam poziom ochrony we wszystkich krajach UE. Zostało zniesionych wiele barier i jednolity rynek UE ciągle się rozwija i będzie oferował coraz więcej  nowych możliwości, np. Unia Europejska od zawsze była niechętna opłatom roamingowym, na które narażeni są właściciele telefonów komórkowych wykonujący połączenia z i do innych państw UE. Dlatego od kilku lat obserwujemy postępujący spadek opłat za roaming. Trwają prace nad całkowitym  zniesieniem  opłat roamingowych  na terenie UE.
Pani Róza Thun podkreśliła  także  znaczenie inicjatywy obywatelskiej oraz  konsultacji społecznych w tworzeniu prawa przez instytucje UE. Chcąc  aktywnie korzystać z tych uprawnień demokratycznych niezbędny jest dostęp do informacji. Dlatego tak ważne jest aby  informacje o pracach organów i instytucji UE  były tłumaczone na wszystkie języki narodowe krajów UE,  by obywatele UE mogli się z nimi łatwo zapoznać.
Wicedyrektor Marcin Gołąbek z Regionalnego Ośrodka Debat Międzynarodowych w swoim wystąpieniu  zadeklarował   współpracę z sądeckimi organizacjami pozarządowymi  w upowszechnianiu praw obywateli UE.
Celem  kampanii informacyjno- edukacyjnej  jest zwiększenie wśród  mieszkańców Małopolski świadomości  i wiedzy na temat praw i obowiązków wynikających z obywatelstwa  UE.

Osoby zainteresowane mogą się kontaktować z Fundacją Europejski Instytut Rozwoju Obywatelskiego w Nowym Sączu lub Sekretariatem Sądeckiego UTW, w celu  uzyskania informacji  oraz umówienia na porady obywatelskie.
Kontakt:
Nowy Sącz ul. Jagiellońska 18.
Tel/fax 18 443 57 08
e- mail: fundacja @eiro.pl  lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.eiro.pl; www.sutw.pl 

Pozostałe zdjęcia do obejrzenia w zakładce GALERIA.

Więcej informacji o powyższym wydarzeniu znajdziesz na stronach:

http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/sadecki-uniwersytet-trzeciego-wieku-zakonczyl-rok-akademicki-z-roza-thun,47760 - artykuł

http://tv-ns.pl/wydarzenia/material/6873/b/1.html - relacja z wypowiedziami osób

http://tv-ns.pl/poglady/material/6874/b/1.html - wystąpienie Pani Róży Thun

Poprawiony: poniedziałek, 10 czerwca 2013 09:48
 

 

Nasi Partnerzy