Przejdź do treści

ZADBAJ O CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Urządzenie mobilne i komputer z dostępem do internetu dają nam tysiące możliwości – niestety, nasza codzienna aktywność w internecie oznacza również, że możemy paść ofiarą oszustów i cyberprzestępców. Dlatego tak istotnym aspektem korzystania z sieci internetowej jest poznanie i praktykowanie podstawowych zasad CYBERBEZPIECZEŃSTWA czyli bezpieczeństwa w świecie cyfrowym (tzw. cyberprzestrzeni). To działania niezbędne do ochrony systemów informacyjnych, użytkowników takich systemów oraz innych osób przed cyberzagrożeniami np. utratą poufności, dostępności i integralności danych oraz usług cyfrowych. Warto sobie uświadomić, iż  bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej w dużej mierze zależy od nas samych i naszego postępowania. Statystyki wykazują bowiem, iż ponad 90% współczesnych ataków bazuje na interakcji z użytkownikiem, którego najczęściej skłania się do np. otwarcia załącznika wiadomości poczty elektronicznej oraz kliknięcia w link znajdujący się w treści wiadomości. Ponadto – niestety – coraz częściej sami udostępniamy zbyt wiele informacji i danych, które powinniśmy chronić, a których poznanie pozwala cyberprzestępcom łatwiej przygotować i przeprowadzić atak.

Warto zatem zarekomendować stosowanie pakietu „zdrowych” zasad/nawyków, które chronić będą nasze szeroko rozumiane bezpieczeństwo podczas różnorodnych aktywności w świecie cyfrowym.

PODSTAWOWE ZASADY CYBERBEZPIECZEŃSTWA

  1. Należy korzystać z legalnego oprogramowania naszego urządzenia,
  2. Należy zainstalować i regularnie aktualizować oprogramowanie antywirusowe ,
  3. Należy używać ustawień „Prywatność” w serwisach społecznościowych,
  4. Należy zadbać o bezpieczeństwo haseł do naszych aktywności w internecie,
  5. Należy zachować ostrożność przy korzystaniu z wi-fi, zwłaszcza niechronionego hasłem,
  6. Należy w miarę możliwości korzystać z procedury tzw. uwierzytelniania wieloskładnikowego (najczęściej dwuetapowego),
  7. Należy zadbać o bezpieczeństwo naszej poczty elektronicznej (e-maila),
  8. Należy w krytyczny sposób podchodzić do informacji spotykanych w Internecie.

Zachęcamy do skorzystania z licznych materiałów dostępnych w intrenecie poświęconych zagadnieniu bezpieczeństwa w sieci – przykładowo poniżej link do artykułu „Cyberbezpieczeństwo seniorów – jak zapobiegać cyberoszustwom?”

https://erif.pl/poradnik-konsumenta/cyberbezpieczenstwo-seniorow-jak-zapobiegac-cyberoszustwom/

oraz link do krótkiego filmu edukacyjnego „10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu”