poniedziałek, 25 Sty 2021


PORADĘ UZYSKAŁO

2428

OSÓB 

SZKOLENIE ODBYŁO

120

OSÓB

Nasze projekty

logo projekt

Działania w Partnerstwie

 


Dzisiaj jest: Poniedziałek
25 Stycznia 2021
Światowy Dzień Środków Masowego
Przekazu
Imieniny obchodzą
Miłosz, Miłowan, Miłowit, Paweł,
Tatiana, Tacjanna

Do końca roku zostało 341 dni.
Zodiak: Wodnik
Sprawny obywatel - PO FIO 2013

Od 1 maja 2013 roku Fundacja EIRO realizuje projekt "Sprawny obywatel" w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2013.

Projekt przewiduje realizację BEZPŁATNYCH porad obywatelskich dla mieszkańców miasta Nowego Sącza oraz powiatu nowosądeckiego, a także wydanie cyklu broszur pn. "Mam Prawo".

Planowane zakończenie projektu to 31 grudnia 2013 roku.

Zapisy na bezpłatne porady obywatelskie - od 20 maja 2013 roku osobiście w siedzibie Fundacji lub telefoniczne pod numerem: 18 443 57 08.

Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do zapoznania się również ze stroną projektu: www.eiro.pl/so/ (klikając na logo projektu zamieszczone na naszej stronie internetowej).

 
Polskie Radio

Polskie Radio to jedno z najbardziej obywatelskich mediów. Towarzyszyło ono Polakom w różnych trudnych politycznie chwilach.

Obecnie na antenie Polskiego Radia realizowane są liczne audycje o charakterze obywatelskim w formie reportaży oraz rozmów z gośćmi, reprezentantami instytucji o charakterze obywatelskim, prawnym itp.

Najnowsza audycja z cyklu Magazyn "Bez znieczulenia" - "Nierychliwa sprawiedliwość" dotyczyła rozpraw sądowych oraz licznych problemów jakie bohater reportażu napotkał w instytucji, w której dochodzi się sprawiedliwości.

Reportaż był wstępem do rozważań na temat tego, czy sądy przestrzegają prawa oraz jaki wpływ na obywateli ma"odkładanie spraw w czasie".

Zachęcamy do zapoznania się z reportażem.

 
Porozumienie na rzecz Europejskiego Roku Obywateli (PERO)

22 kwietnia 2013 roku Fundacja EIRO podpisała Porozumienie na rzecz Europejskiego Roku Obywateli (PERO).
Celem Porozumienia jest zainicjowanie w Polsce debaty nt. aktywnego obywatelstwa i sformułowanie konkretnych postulatów dotyczących praktycznego wymiaru funkcjonowania praw i instytucji obywatelskich w Polsce i Unii Europejskiej.
Koordynatorem działań realizowanych w ramach Porozumienia jest Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.
Więcej informacji nt. Porozumienia, a także wzory deklaracji oraz teks manifestu PERO można znaleźć tutaj oraz na stronie organizacji pozarządowych.

 
Kampania informacyjno-edukacyjna w Małopolsce - 01.06 - 30.11.2013

Europejski Rok Obywateli 2013  jest poświęcony prawom, które wynikają z obywatelstwa Unii Europejskiej.

W ramach przygotowań do Europejskiego Roku Obywateli,  w 2012 roku przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, na temat praw obywatelskich UE. Celem konsultacji było uzyskanie informacji o różnych przeszkodach, które mogą napotykać w życiu codziennym obywatele europejscy, którzy mieszkają, uczą się, pracują, robią zakupy lub podróżują w UE.

Zgodnie z raportem podsumowującym wyniki konsultacji, obywatele Polski stanowili najliczniejszą, spośród pozostałych obywateli UE, grupę respondentów (18% to obywatele Polski). Wyniki konsultacji prowadzonych przez Komisję Europejską znaleźć można tutaj.

Obywatelstwo UE nie zastępuje obywatelstwa krajowego, lecz je uzupełnia. Wszyscy obywatele 27 państw członkowskich UE mają pakiet dodatkowych praw jako obywatele UE. Obejmują one: prawo do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych i europejskich w państwie UE zamieszkania, prawo do ochrony w placówkach konsularnych dowolnego państwa UE za granicą na tych samych warunkach, co obywatele tego państwa, a także prawo do złożenia petycji do Parlamentu Europejskiego, skargi do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich oraz – od 2012 r. – prawo do udziału w europejskiej inicjatywie obywatelskiej.

Wciąż zbyt wiele osób uważa jednak,  że nie ma wystarczających informacji o różnych przysługujących im prawach. ( Wyniki badań European Union Citizenship Analytical Report 2010

Dlatego nasze organizacje pozarządowe:

1. Fundacja Europejski Instytut Rozwoju Obywatelskiego (m.in. doświadczenia z promocji Polskiej Prezydencji w UE 2011)

2. Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku ( na terenie Małopolski konsoliduje działania i współpracuje  z  41 UTW)

3. Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, prowadzący od 2009 r. Sadecki Ośrodek Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego oraz od 2012 r. Limanowski Ośrodek Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego)

podjęły  wspólnie  decyzję w sprawie organizacji i przeprowadzenia:

Kampanii  informacyjno- edukacyjnej  w Małopolsce „EUROPEJSKI  ROK OBYWATELI 2013 –  MAŁOPOLSKA” w okresie od  1 czerwca do 30 listopada 2013, na terenie województwa małopolskiego.

Celem kampanii informacyjno- edukacyjnej   będzie:

- rozpowszechnianiu wśród obywateli, mieszkańców Małopolski praktycznych informacji w zakresie uprawnień, które wynikają z obywatelstwa UE i rozwijanie kompetencji   obywatelskich, w formie ulotek, broszur, plakatów, informacji zamieszczanych na stronach internetowych naszych organizacji oraz innych organizacji pozarządowych, które zechcą przystąpić do Kampanii

- organizowanie spotkań z  posłami do Parlamentu Europejskiego,  w czasie których mieszkańcy Małopolski mogą  uzyskać informacje  w przedmiotowym zakresie

- nawiązanie współpracy ze studentami  i absolwentami  uczelni wyższych w Małopolsce, a szczególnie  wydziałów/kierunków: politologii, stosunków międzynarodowych, europeistyki  oraz  prawa  i włączenie ich jako wolontariuszy do działań Kampanii, po uprzednim przeszkoleniu, we współpracy z Regionalnym  Ośrodkiem  Debat Międzynarodowych w Krakowie.

- włączenie słuchaczy/studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku, działających w Małopolsce jako wolontariuszy do działań Kampanii, po uprzednim przeszkoleniu we współpracy z Regionalnym  Ośrodkiem  Debat Międzynarodowych w Krakowie,

- dążenie do zorganizowania stałych Punktów Informacyjno – Edukacyjnych o UE także poza Krakowem, na terenie województwa małopolskiego ( Nowy Sącz, Tarnów),

- nawiązanie współpracy z mediami w celu upowszechniania praw obywatelskich UE oraz podnoszenia świadomości prawnej mieszkańców Małopolski,

- zorganizowanie w czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój we wrześniu 2013 r. panelu dyskusyjnego na temat Europejskiego Roku Obywatelskiego, z udziałem przedstawicieli Parlamentu i Komisji UE oraz Regionalnego Ośrodka Debat Międzynarodowych w Krakowie.

- promocja działań  w zakresie informacji o UE na terenie Małopolski

- zorganizowanie regionalnej debaty w Krakowie, podsumowującej Kampanię, w grudniu 2013.

Realizacja  ww. działań  w porozumieniu i współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Krakowie , posłami do Parlamentu Europejskiego z Małopolski, uczelniami wyższymi, organizacjami pozarządowymi, jednostkami samorządu terytorialnego,mediami i środowiskiem biznesu.

Powołany zostanie Zespół Organizacyjny do spraw Kampanii.

Lokal na biuro Kampanii: Europejski Instytut Rozwoju Obywatelskiego w Nowym Sączu  ul. Jagiellońska 18

Opracowanie:

Wiesława Borczyk

11 kwietnia 2013

 
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej

Na podstawie decyzji Ministra Spraw Zagranicznych z 29 marca 2013 roku utworzona została sieć Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej. Funkcjonujące dotychczas Małopolskie Regionalne Centrum Informacji Europejskiej zostało zastąpione przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie, który przejął zadania MRCIE, a także będzie realizował nowe działania wynikające z priorytetów polskiej polityki zagranicznej na lata 2012-2016.

Szczegółowe informacje o działaniach, katalog działań edukacyjnych i informacyjnych oraz wszelkie dodatkowe informacje opublikowane zostaną na stronie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie, która dostępna będzie już wkrótce.

Kontakt:

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie

ul. Mikołajska 4, 31-027 Kraków

tel: 12 421 30 15, 12 421 33 15, faks: 12 423 19 26

tymczasowy adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Godziny otwarcia: pn 10:00-18:00, wt-czw 9:00-17:00, pt 8:00-16:00

Organizacją prowadzącą jest Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

 
Katalog SMT 2012 gotowy!

Najnowszy katalog Sądeckiej Marki Turystycznej jest już dostępny!

Skontaktuj się z nami aby go otrzymać.

Więcej informacji na temat Certyfikatu SMT znajdziesz tutaj:

http://www.powiat.nowy-sacz.pl/publikacje/artykuly/sadecka_marka_turystyczna.html

W tym roku Certyfikat SMT otrzymały następujące obiekty:

  • Hotel KLIMEK**** SPA w Muszynie
  • Hotel KRYNICA**** w Krynicy-Zdroju
  • DIECEZJALNE CENTRUM PIELGRZYMOWANIA IM. JANA PAWŁA II
    w Starym Sączu
  • Hotel BESKID**** w Nowym Sączu
  • Hotel PANORAMA** w Nowym Sączu

Fotogaleria z rozdania Certyfikatów SMT do obejrzenia na stronie:

http://www.powiat.nowy-sacz.pl/publikacje/artykuly/sadecka_marka_tur_2012.html

 
« pierwszapoprzednia11121314151617następnaostatnia »

Strona 15 z 17

 

Nasi Partnerzy