środa, 23 Maj 2018


PORADĘ UZYSKAŁO

2428

OSÓB 

SZKOLENIE ODBYŁO

120

OSÓB

Nasze projekty

Działania w Partnerstwie


Dzisiaj jest: Środa
23 Maja 2018
Imieniny obchodzą
Budziwoj, Dezyderiusz, Dezydery, Emilia,
Iwona, Jan, Leontyna, Michał, Symeon

Do końca roku zostało 223 dni.
Zodiak: Bliźnięta
Strategiczna Mapa Drogowa Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

Zachęcamy do obejrzenia filmu o powstawaniu Strategicznej Mapy Drogowej oraz zobaczenia prezentacji o jej wdrażaniu.

więcej informacji na stronach Federacji OFOP oraz NGO.PL

 

System.String[]
Załączniki:
Pobierz (smd-publikacja.pdf)smd-publikacja.pdf[ ]2614 Kb
 
Polskie NGO 2015 - raport

Polecamy do przeczytania najnowszy raport nt. polskich organizacji pozarządowych z 2015 roku.

Został on sporządzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.

 

System.String[]
Załączniki:
Pobierz (PolskieOrganizacje2015.pdf)PolskieOrganizacje2015.pdf[ ]3328 Kb
 
Srebrna Gospodarka szansą dla Małopolski

W grudniu 2015 r. ukazała się niezwykła publikacja

poradnik „Srebrna Gospodarka szansą dla Małopolski”

wydany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Polityki Regionalnej.

Redakcja poradnika, w „Słowie wstępnym” pisze m.in. „Małopolska to pierwszy region, który podjął wyzwanie sformułowania rekomendacji stanowiących odpowiedź na zmiany demograficzne w naszym kraju. Dlatego mamy ogromną przyjemność oddać w Państwa ręce poradnik „Srebrna Gospodarka szansą dla Małopolski”- poświęcony polityce senioralnej. Powoli, ale skutecznie udaje się zwalczać stereotypy w myśleniu o osobach starszych. Wiemy, że seniorzy stanowią ogromny potencjał, który może służyć rozwojowi ekonomicznemu kraju i regionów. Seniorzy to ludzie, z których wiedzy, doświadczenia i mądrości powinniśmy czerpać garściami. To także aktywna grupa konsumentów, świadoma swoich praw i niepozbawiona aspiracji.

Ogromnym zaniechaniem ze strony władz i całego społeczeństwa byłoby niedostrzeganie tego wielkiego potencjału. Aby jednak mądrze wspierać seniorów i nie pozwolić, by drzemiący w nich potencjał pozostał uśpiony, konieczne jest wdrożenie wielu projektów społecznych, ekonomicznych i infrastrukturalnych. Prezentowany poradnik zawiera propozycję tego typu działań: od ochrony zdrowia i polityki społecznej poprzez edukację i kulturę, aż po inwestycje w infrastrukturę i nowe technologie. Rekomendacje zostały opracowane w taki sposób, aby ich wdrożenie było impulsem do dalszego rozwoju regionu i lokalnych społeczności. Proponowane działania prowadzić mają nie tylko do ożywienia wybranych sektorów gospodarki i wzrostu zatrudnienia, ale tez do pojawienia się nowych ofert edukacyjnych i kulturalnych czy inicjatyw prozdrowotnych. To propozycje nie tylko dla seniorów, ale dla wszystkich grup społecznych. Autorami rekomendacji są eksperci z różnych dziedzin, wielcy entuzjaści i orędownicy pozytywnej polityki senioralnej…”.

W pracach nad poradnikiem brali również przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Małopolski i Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW.

W formie elektronicznej e-book „Srebrna Gospodarka szansą dla Małopolski” można pobrać ze stron:

www.malopolskie.pl/DlaMediow/Informacje/?id=15332

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z tą wyjątkową publikacją!

alt

System.String[]
 
Pomoc prawna - potrzebna od zaraz

Potrzebny jest większy dostęp obywateli do informacji publicznej, jak również do bezpłatnej pomocy prawnej - podkreślili uczestnicy debaty nt. obywatelskiego prawa do informacji. Debata odbyła się w sobotę (12 grudnia) w Senacie z okazji Dnia Praw Człowieka.

Więcej informacji znaleźć można klikając tutaj.

System.String[]
 
Dzień Praw Człowieka - biuro RPO
12 grudnia br. w godz. 10.00-14.00 każdy obywatel potrzebujący informacji w różnych dziedzinach (w tym informacji prawnej) będzie mógł porozmawiać z ekspertami z kilkunastu urzędów i organizacji pozarządowych, a także uczestniczyć w debacie dotyczącej obywatelskiego prawa do informacji.
Jest to chyba pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, chcielibyśmy by dowiedziało się o nim jak najwięcej osób.
 
W załączeniu plakat informacyjny.
System.String[]
 
Oferta współpracy dla jednostek samorządu terytorialnego

KOMPLEKSOWE WSPARCIE PROCESU TWORZENIA LOKALNYCH STRATEGII POLITYKI SENIORALNEJ - OFERTA WSPÓŁPRACY DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

Postępujący proces starzenia się społeczeństwa polskiego stanowi wyzwanie dla administracji publicznej - samorządowej i rządowej - każdego szczebla. Jak pokazują dostępne badania statystyczne i prognozy demograficzne odsetek ludności w wieku 60 + będzie systematycznie wzrastał. W 2035 r. ma on wynieść 30%, przy czym w miastach będzie się kształtował na nieco wyższym poziomie (31%) niż na wsi (28,6%). Jednocześnie współczynnik obciążenia demograficznego wzrośnie z 26 osób w wieku poprodukcyjnym na 100 osób w wieku produkcyjnym w 2010 r. do 46 osób w roku 2035.

W tym kontekście za niezwykle istotne uznać należy kształtowanie przez władze publiczne odpowiedzialnej, perspektywicznej i realistycznej polityki senioralnej rozumianej jako ogół działań, w okresie całego życia człowieka, prowadzących do zapewnienia warunków dla wydłużenia aktywności, zarówno zawodowej, jak i społecznej oraz dla samodzielnego, zdrowego, bezpiecznego i niezależnego życia osób starszych.

Na szczeblu centralnym priorytety tak rozumianej polityki senioralnej w skali Państwa są już sformułowane w dokumencie „Założenia długofalowej polityki senioralnej państwa na lata 2014-2020” przyjętym uchwałą Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2013r. Istotne jest, aby w jak najszerszej skali przenieść te rozwiązania do regionów, powiatów i gmin z uwzględnieniem ich specyfiki i zróżnicowanych potrzeb. Także Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych (Dz. U. z 2015, poz. 1705) wprowadziła od 1 stycznia 2016 r. obowiązek monitorowania i przedstawiania informacji o sytuacji osób starszych na organy administracji publicznej.

Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom Fundacja Europejski Instytut Rozwoju Obywatelskiego OFERUJE kompleksowe wsparcie procesu tworzenia lokalnych strategii polityki senioralnej. Oferta obejmuje m.in.:

  • przeprowadzenie badań diagnostycznych (fokusy, spacery badawcze, ankiety, wywiady, itp.);
  • analizę zebranego materiału i sformułowanie rekomendacji;
  • opracowanie projektu lokalnej strategii polityki senioralnej;
  • przeprowadzenie konsultacji społecznych treści opracowanego projektu;
  • realizację monitoringu i ewaluacji procesu wdrażania strategii;
  • organizację szkoleń i doradztwa dla personelu merytorycznego uczestniczącego we wdrażaniu strategii.

Fundacja EIRO została założona w 2010 r. – jej misją jest krzewienie idei społeczeństwa obywatelskiego, w którym obywatele świadomie uczestniczą w życiu publicznym, są aktywni
i odpowiedzialni oraz posiadają zdolność samoorganizacji. Szczególnie ważny obszar działalności organizacji stanowią zagadnienia związane z problematyką starzejącego się społeczeństwa, partycypacji seniorów w życiu publicznym oraz samorządu terytorialnego.

Posiadamy w tym zakresie bogate doświadczenie praktyczne (m.in. zrealizowane projekty, doradztwo, szkolenia, publikacje merytoryczne). Fundacja współpracuje z szerokim gronem ekspertów (prawników, socjologów, psychologów) specjalizujących się w przedmiotowej problematyce.

Szczegółowe informacje o zakresie i warunkach współpracy udzielane są

telefonicznie: 889-638-371
i mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Zapraszamy do współpracy!!!

 

                                                                                             ZARZĄD FUNDACJI EIRO

 

 

System.String[]
 
« pierwszapoprzednia11121314151617181920następnaostatnia »

Strona 11 z 26

 

Nasi Partnerzy