niedziela, 13 Paź 2019


PORADĘ UZYSKAŁO

2428

OSÓB 

SZKOLENIE ODBYŁO

120

OSÓB

Nasze projekty

logo projekt

Działania w Partnerstwie

 


Dzisiaj jest: Niedziela
13 Października 2019
Imieniny obchodzą
Daniel, Edward, Gerald, Geraldyna,
Maurycy, Mikołaj, Siemisław, Teofil

Do końca roku zostało 80 dni.
Zodiak: Waga
Zielona Księga - System stanowienia prawa w Polsce

Niedawno opracowana została tzw Zielona Księga - dokument stanowi dorobek konsultacji eksperckich prowadzonych przez ponad 2 lata w ramach Forum Debaty Publicznej Kancelarii Prezydenta RP.

Dokument powstał z myślą o wykorzystaniu potencjału społeczeństwa obywatelskiego we współtworzeniu dobrego prawa sprzyjającego rozwojowi całego społeczeństwa.

Aby się z nim zapoznać kliknij tutaj.

 
Uboższy i głupszy świat bez "srebrnego" głosu

 

W panelu dyskusyjnym, na Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju w dniu 5 września 2013 roku, pn. "Obywatel Senior. Europejski Rok Obywateli 2013", poświęconym kwestiom związanym z rolą obywateli w umacnianiu ich praw poprzez aktywny udział w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego wzięło udział jako słuchacze blisko 200 osób – w tym goście z zagranicy. Dzięki temu panel nabrał charakteru miejsca ponadnarodowej wymiany informacji oraz upowszechnienia dobrych praktyk w całej Unii Europejskiej.

W panelu wzięli udział: Róża Thun – europosłanka, Michał Szczerba – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. UTW, goście z zagranicy Hanna Severinnsen - Menager Projektów, Komitet Helsiński w Danii oraz Karl Erik Olsson – prezes Związku Szwedzkich Emerytów. Moderatorem panelu była Barbara Imiołczyk – z Komisji Ekspertów i Rad Społecznych, działająca przy RPO, a komentatorem była socjolog z UW – Magdalena Rosochacka Gmitrzak. Zamiast Gościa specjalnego – Ministra Władysława Kosiniaka – Kamysza w panelu wzięła udział w jego zastępstwie – Wiceminister Małgorzata Marcińska.

Ona też jako pierwsza wystąpiła z wypowiedzią, w czasie której mówiła o planach Ministerstwa na przyszłość: „W przyszłym okresie programowania będziemy stawiać na wypracowanie przede wszystkim standardów usług opiekuńczych oraz standardów aktywnego starzenia się społeczeństwa obywatelskiego.(…) Hasło na kolejny rok programowania to udział seniorów w życiu lokalnym, regionalnym.”

Realizacjom tych działań będzie służyć zmiana w ustawie o samorządzie terytorialnym – wprowadzenie gminnych rad seniorów, które będą jednocześnie stanowiły – jak powiedział Michał Szczerba „pewnego rodzaju pilotaż, pilotaż aktywności środowisk seniorskich, aktywności organizacji pozarządowych, aktywności UTW.”

Róża Thun rozpoczęła swoją wypowiedź od sportowego porównania chwytania pomysłów jak piłek, by następnie przejść do właściwej wypowiedzi kierując uwagę zebranych gości na prawa seniora w Unii Europejskiej, które niczym nie różnią się od praw pozostałych obywateli.

W dalszej części wypowiedzi zwróciła uwagę na to jak wiele dobrego dla UE mogą wnieść ludzie starsi. Podała przykłady polityków którzy dopiero po przekroczeniu „srebrnego” wieku rozwinęli swoje skrzydła działając na rzecz instytucji UE, a byli to m.in.: Robert Schuman, Jerzy Buzek. Pani Europoseł wspomniała też o działalności politycznej 82-letniej posłanki z Luksemburga, prawdopodobnie jednej z najstarszych osób działających w polityce nie tylko w Europie ale i na świecie.

Mocnym akcentem wystąpienia było stwierdzenie, że to jest lenistwo ze strony osób starszych, że nie chcą angażować się w działania polityki czy chociażby środowiska lokalnego, bowiem: „Europa koniecznie potrzebuje waszej wiedzy, waszego doświadczenia i waszych umiejętności. Bez głosu „srebrnego” świat będzie uboższy i biedniejszy, a przede wszystkim głupszy.”

Angażowanie się seniorów jest konieczne – podkreślała: „My musimy się mobilizować, aby walczyć, aby ten świat który pozostawimy swoim dzieciom i wnukom, był lepszy niż ten który myśmy odziedziczyli.”

Poseł Szczerba rozpoczął swoją wypowiedź słów: „Do starości powinniśmy się przygotowywać my jako ludzie i każdy z nas z osobna, inwestując w naszą wiedzę, potencjał, ale także do starości powinniśmy się przygotowywać jako państwo jako miasta, jako gminy.”

Następnie opowiedział o pomyśle zorganizowania gminnych rad seniorów, które staną się podstawą, pierwszym etapem budowania modelu, formy reprezentacji osób starszych w państwie.

Rady seniorów będą tym samym: „ciałami konsultacyjnymi, ciałami doradczymi oraz ciałami inicjującymi.”

Niezwykle ciepłe słowa skierował do uczestników panelu, członków UTW z całej Polski i z zagranicy: „UTW stał się autentycznym ruchem, stał się również nie tylko inkubatorem aktywności osób starszych w środowisku lokalnym ale także partnerem do wspierania polityki państwa, na każdym szczeblu, także gminnym.”

Na zakończenie spotkania Pani wiceminister Marciniak zapewniła o kontynuacji programu ASOS i niezwykłej sile hasła „aktywne starzenie”, które nie może być pustym hasłem, bowiem niesie ze sobą przesłanie dla seniorów.

A Róża Thun zaakcentowała na zakończenie: „Musimy zmieniać nastawienie społeczeństwa do starszych ludzi, musimy zmieniać nastawienie swoje starszych ludzi do siebie samych i do świata. My musimy siebie traktować poważnie i znać naszą własną wartość. (…) Państwo mogą zmieniać prawo. Jak patrzę na ilość osób na tej sali to sobie myślę, czemu seniorzy nie mogą być radnymi? Po prostu trzeba się zorganizować pójść i wybrać. (…) Traktujmy się na serio.”

 
Panel: Obywatel Senior na Forum III Wieku

Tematem panelu „Obywatel Senior. Europejski Rok Obywateli 2013” będą zagadnienia związane z Europejskim Rokiem Obywateli – ustanowionym przez Parlament Europejski 23 października 2012 r. na wniosek Komisji Europejskiej. Europejski Rok Obywateli stanowi okazję do zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa w zakresie praw i obowiązków związanych z obywatelstwem Unii w celu umożliwienia obywatelom pełnego korzystania z przysługującego im prawa do swobodnego przemieszczania się i przebywania w innym państwie członkowskim, prawa wystąpienia z europejską inicjatywą obywatelską, czy prawa do zabezpieczenia społecznego, w tym prawa do transgranicznej opieki zdrowotnej. W ramach panelu dyskutowane będą m.in. kwestie związane z rolą obywateli w umacnianiu ich praw poprzez udział w społeczeństwie obywatelskim i życiu demokratycznym, czynnego angażowania się w życie polityczne Unii oraz bezpośredni udział w kształtowaniu prawa Unii. Panel będzie również miejscem ponadnarodowej wymiany informacji oraz podnoszenia świadomości i upowszechniania dobrych praktyk w całej Unii.

Aktualny program Forum znajdziecie Państwo tutaj.

 
7 zasad konsultacji obywatelskich

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją wydaną przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

http://wartowiedziec.org/attachments/article/15956/7_zasad.pdf

oraz z programem konferencji pn

"Debata Państwo 2.0 Obywatele źródłem wiedzy i rozwiązań" , która odbędzie się

27 czerwca w Bibliotece Uniwersyteckiej Warszawie

http://wartowiedziec.org/attachments/article/15956/panstwo_2_0.pdf

 
Fotorelacja z "Zielonego Dołu"

21 i 22 czerwca 2013 roku zostało utworzone stoisko informacyjno-edukacyjne na temat ERO 2013 dla seniorów, w Ośrodku "Zielony Dół" w Krakowie. Gościem specjalnym była Pani dr Marzena Breza Dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, która omawiała m.in wyniki Programu ASOS - Aktywizacji Społecznej Osób Starszych oraz wspólnie z uczestnikami spotkania zarządu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW konsultowała "Założenia długofalowej polityki senioralnej w Polsce na lata 2014-2020" - dokumentu nad, którym prace trwają od kilku miesięcy.

Zdjęcia z wydarzenia znaleźć można w Galerii.

 
Nowe technologie dla organizacji pozarządowych

Zapraszamy

wszystkie organizacje pozarządowe z Nowego Sącza i okolic, które chcą używać nowych technologii działać sprawniej.

Zapisy przyjmujemy przez portal Evenea.

27. czerwca w Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" (mapa) eksperci i praktycy z organizacji pozarządowych podzielą się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniami na temat możliwości wykorzystania internetu przez ngo.


Podczas spotkania Bartłomiej Rak z Socjomanii opowie o tym, jak organizacje pozarządowe mogą w pełni wykorzystywać potencjał facebooka. Maciej Myśliwiec- wykładowca AGH i działacz AFN poradzi, jak zbierać prawdziwe pieniądze w wirtualnym świecie. Paweł Sroczyński z grupy COHABITAT podzieli się doświadczeniami z zarządzania pracą nad projektem angażującym wiele osób, czasem mieszkających w różnych miejscach.

W trakcie seminariów opowiemy też o Szkole Nowych Technologii – cyklu zajęć, dzięki któremu Wasza organizacja będzie mogła zdobyć kompleksową wiedzę na temat tego, jak używać narzędzi internetowych, żeby usprawniać i poszerzać swoją działalność.

Udział w seminariach to większa szansa na zakwalifikowanie się do Szkoły!

Seminaria są częścią projektu #ngo /SZKOŁA - nowe technologie dla organizacji pozarządowych obejmującego spotkania informacyjne, szkolenia, badania i opracowanie ogólnodostepnych publikacji. Jeśli chcecie być na bierząco -  śledźcie naszego Facebooka i stronę internetową.

WIĘCEJ O PRELEGENTACH

Bartłomiej Rak / dom szkoleniowy SocjomaniaSocjoTV

Maciej Myśliwiec / prezentacja na Now Go Online, Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie

Paweł Sroczyński / COHABITAT, kampania na Polak Potrafi

 

PROGRAM SEMINARIUM

NOWY SĄCZ

27. czerwca 2013
10.45 - 13.00

Małopolskie Centrum Kultury "Sokół"

ul. Długosza 3

mapa

 

10.45 - 11.00

Rejestracja uczestników

11.00 – 11.10

Wprowadzenie – o #ngo /SZKOŁA nowych technologii.

11.10 -11.35

NGOsowy tutorial Facebookowy

Bartłomiej Rak

Socjomania

11.35 -12.00

Jak zbierać prawdziwe pieniądze w wirtualnym świecie

Maciej Myśliwiec

Wydział Humanistyczny AGH

Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie

12.00 - 12.25

Zarządzanie projektem przez internet - z bliska i na odległość

Paweł Sroczyński

Cohabitat

12.25 - 12.35

Przerwa kawowa

12.35 - 13.00

mini World Cafe - kawy ciąg dalszy i indywidualne dyskusje z prelegentami


 
« pierwszapoprzednia1112131415następnaostatnia »

Strona 11 z 15

 

Nasi Partnerzy