czwartek, 24 Maj 2018


PORADĘ UZYSKAŁO

2428

OSÓB 

SZKOLENIE ODBYŁO

120

OSÓB

Nasze projekty

Działania w Partnerstwie


Dzisiaj jest: Czwartek
24 Maja 2018
Imieniny obchodzą
Cieszysława, Estera, Jan, Joanna,
Maria, Mokij, Wincenty, Zuzanna, Zula

Do końca roku zostało 222 dni.
Zodiak: Bliźnięta
Z Ojczyzną na sztandarze! - debata

Instytut Spraw Publicznych, wydawca kwartalnika Trzeci Sektor zaprasza na debatę:

Z ojczyzną na sztandarze!
Debata o narodzie, patriotyzmie i społeczeństwie obywatelskim

Pracownia Duży Pokój,
ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka), Warszawa

31 maja 2016, 18:00

Podczas debaty zastanowimy się nad tym, jaką rolę - w i dla społeczeństwa obywatelskiego - pełnią wartości narodowe i patriotyczne.

Podyskutujemy o różnych obliczach działań zbiorowych Polaków, dla których te idee są ważne. Zastanowimy się nad tym, czy wartości narodowe i patriotyczne kryją w sobie potencjał mobilizacyjny i mogą przyczynić się do wzrostu aktywności społecznej Polaków, ale też podyskutujemy, jakie niebezpieczeństwa może ze sobą nieść odwoływanie się do nich w aktywności zbiorowej.

System.String[]
 
V Kongres "Obywatel Senior"

Senior ma prawo do niezależnego życia i integracji społecznej – twierdzi dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.. Będzie o tym mówił drugiego dnia V Kongresu „Obywatel Senior”, czyli 9 maja w Parku Śląskim w Chorzowie.

RPO uważa, że osoby starsze powinny otrzymywać takie wsparcie, aby mogły jak najdłużej mieszkać u siebie, wśród sąsiadów, rodziny, mając zapewniony dostęp do zajęć, które mogą wykonywać, i usług, których potrzebują. Realny wpływ na zapewnienie tych praw ma lokalny samorząd: władze lokalne, instytucje, rady seniorów, organizacje społeczne, lokalni aktywiści, sami seniorzy oraz pokolenia ich dzieci, wnuków i prawnuków.

O certyfikat Gmina Przyjazna Seniorom starają się w tym roku gminy z całej Polski. Kto dostanie wyróżnienie – okaże się w poniedziałek ok. godz. 14. Gminy pochwaliły się: zaprojektowanym przez seniorów parkiem z szachami, siłownią, torem do gry w boule; bezpłatnymi szczepienia przeciw różnym chorobom; gminną bezpłatna wypożyczalnia sprzętu do rehabilitacji, imprezami, wycieczkami, szkoleniami…

Będzie też naukowo. Seks po sześćdziesiątce - czy skazany jest na emeryturę? O tym opowie prof. Violeta Skrzypulec-Plinta ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w poniedziałek 9 maja o godz. 10.30 w Skansenie. A o tym, czy bakterie chorują, są nieśmiertelne, uprawiają seks – dr Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej (godz. 16.30).

Pierwszego kongresowego dnia (8 maja) planujemy: wystepy artsytów dojrzałych, warsztaty teatralne, malowanie kongresowego logo, ćwiczenia z Erwiną Ryś-Ferens, panczenistka, medalistka mistrzostw Polski i Europy, trening nordic walking, porady zdrowotne na kilkunastu stoiskach, o zdrowym jedzeniu i ćwiczeniach dla osób starszych opowie Jolanta Kwaśniewska, była Pierwsza Dama, a dziś prezes Fundacji „Porozumienie bez Barier”. Będą też stoiska z rękodziełem, porady (prawo, bezpieczeństwo, emerytury, pomoc społeczna), pasjonujące doświadczenia, treningi z psami, symulator wypadków, wycieczki i gra terenowa po atrakcyjnych miejscach Parku i posiłek na Kartę Seniora, czyli… dowód osobisty dla osoby przynajmniej 60-letniej.

Wszystkie wydarzenia, atrakcje Kongresu są bezpłatne.

Kontakt: Ewa Kulisz, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , 666 031 514

Cały program, wszystkie informacje, formularz zgłoszeniowy na www.obywatelsenior.pl

Jak wspierać osoby starsze w środowisku lokalnym? Zestaw porad na ten temat przygotowała działająca przy RPO Komisja Ekspertów ds. Osób Starszych. Obejmuje on: bezpieczeństwo ekonomiczne, zdrowie, opiekę, bezpieczeństwo w środowisku zamieszkania, czas wolny, edukację, mieszkania. Warto posłuchać pomysłów fachowców.


W czasie Kongresu zaplanowaliśmy również: warsztaty prawne, dla rad seniorów i dla liderów. W ramach bloku Gminy Przyjazne Seniorom posłuchamy m.in. gości z Kraju Basków, którzy opowiedzą o projektach dla seniorów, wyników ankiet dotyczących warunków życia seniorów w województwie śląskim oraz pomysłów na działania dla seniorów z całej Polski. 

 

System.String[]
 
I Ogólnopolski Kongres Rad Seniorów

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tworzeniem Gminnych Rad Seniorów, przedstawicieli Gminnych Rad Seniorów oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych do udziału w

Ogólnopolskim Kongresie Rad Seniorów,

który odbędzie się w dniu 25 kwitnia 2016 r., godzina 10.00,

w Sali Obrad Miasta Krakowa, plac Wszystkich Świętych 3-4, Kraków

 

System.String[]
Załączniki:
Pobierz (Program Kongresu.pdf)Program Kongresu.pdf[ ]809 Kb
 
Wsparcie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce

W dniu 23.03.2016 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyła się konferencja pt. WSPARCIE SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W POLSCE - NOWE OTWARCIE organizowana przez Pana Wojciecha Kaczmarczyka Pełnomocnika Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego.
 
Celem konferencji była prezentacja założeń Narodowego Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz przeprowadzenie wstępnej dyskusji nad jego założeniami i zainicjowanie współpracy w przygotowaniu Programu.
 
Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami z jej przebiegu w załączeniu oraz do przesyłania swoich uwag do biura Pełnomocnika.
 
Więcej informacji na temat Narodowego Programu uzyskać można w Biurze Organizacji Pozarządowych ul. Nawojowska 17 a. Serdecznie zapraszam!

Z fotorelacją z wydarzenia można zapoznać się klikając tutaj.

System.String[]
 
Wsparcie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce - konferencja

 

Jak wyglądają sprawy organizacji pozarządowych w kompetencjach rządu? Do tej pory centrum działań administracji centralnej związanych z III sektorem było Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a w nim Departament Pożytku publicznego (z FIO, ekonomią społeczną, ustawa o pożytku, nadzorem nad OPP etc.). Niedawno jednak w Kancelaria Premiera zaczął funkcjonować Pełnomocnik ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania. Powstaje pytanie, w jaki sposób teraz te dwie instytucje podzielą się kompetencjami? Być może choć częściowa odpowiedź na to pytanie pojawi się

23 marca br. podczas konferencji

WSPARCIE SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W POLSCE – NOWE OTWARCIE,

organizowanej przez Pełnomocnika.

Konferencja została podzielona na następujące moduły, których tytuły już teraz sporo mówią o sferach zainteresowania Pełnomocnika:

Gr. I: Ewolucja formuły, pozycji i kompetencji Rady Działalności Pożytku Publicznego – reprezentacja sektora, forum dialogu obywatelskiego – kierunki reformy

Gr. II: Identyfikacja ustawowych barier rozwoju społeczeństwa obywatelskiego

Gr. III: Reforma FIO i propozycje utworzenia nowych programów wsparcia – Funduszu Grantów Instytucjonalnych i Funduszu Inicjatyw Edukacyjnych

Gr. IV: Promocja wolontariatu długotrwałego i solidarności międzypokoleniowej – Polski Korpus Solidarności

Gr. V: Edukacja obywatelska w szkole i mediach publicznych

więcej informacja: http://www.spoleczenstwoobywatelskie.gov.pl/aktualnosci/konferencja-wsparcie-spoleczenstwa-obywatelskiego-w-polsce-nowe-otwarcie

System.String[]
 
Ślądka Rada ds. Seniorów

Marszałek Województwa Śląskiego powołał specjalny  20 osobowy zespół doradców, z którym będzie się konsultował, podejmując decyzje dotyczące starszych osób. Będzie to organ doradczy i opiniujący dla władz województwa. Jak mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, dzięki Radzie będzie możliwe jeszcze skuteczniejsze rozwiązywanie problemów osób starszych w regionie.

W piątek, 22 stycznia  br,  w gmachu Sejmu Śląskiego, odbyło się pierwsze posiedzenie Śląskiej Rady ds. Seniorów. Podczas pierwszego posiedzenia Rada wybrała na swoją przewodniczącą dr Marię Zrałek, jej zastępcą został Henryk Wójtowicz, zaś sekretarzem i liderem zespołu ds. wizerunku - Ewa Kulisz. Wyodrębniono też zespół zadaniowy ds. zdrowia, którego liderem została prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, zespół ds. aktywności, którego pracami pokieruje Anna Szelest i zespół ds. wsparcia prowadzony przez Adriana Skrzypczaka.

Rada powoływana będzie na trzyletnią kadencję. Podejmować będzie uchwały, opracowywać stanowiska, wyrażać opinie oraz formułować wnioski i zapytania, a praca w niej będzie mieć charakter społeczny.

Nowością jest także Śląska Karta Seniora. Okazując dowód osobisty, osoby po 60. roku życia mogą liczyć na zniżki głównie w instytucjach kultury, ale także rekreacji i edukacji.

Utworzona została specjalna strona: http://seniorzy.slaskie.pl/newslist/

Więcej:

http://katowice.tvp.pl/23708235/sposoby-na-starosc-slaska-rada-do-spraw-seniorow

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,35063,19519047,slaska-rada-ds-seniorow-babcie-i-dziadkowie-zabrali-glos.html

Powołanie Sląskiej Rady ds. Seniorów poprzedziło spotkanie  w  dniu 26 listopada 2015 w Sali Sejmiku Śląskiego w Katowicach  pn. „Regionalne Porozumienie Rad Seniorskich” zorganizowane przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gliwicach (członek Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW )  pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego.

Było to wydarzenie wieńczące projekt  pt. „Profesjonalne Rady Seniorów na Śląsku”,  współfinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.Projekt miał na celu promowanie idei „Rad Seniorskich” na terenie województwa śląskiego, jak także zacieśnienie współpracy środowiska seniorskiego. Podczas  spotkania  przedstawiciele rad seniorów z terenu województwa śląskiego  zaprezentowali wyniki organizowanych, w ramach projektu, warsztatów i spotkań,  dotyczące interesujących i ważnych pomysłów na działania seniorskie oraz sposobów rozwiązywania problemów seniorów z poziomu różnych gmin.Spotkanie zakończyło się uroczystym podpisaniem „Regionalnego Porozumienia Rad Seniorskich”. W ten sposób wszyscy uczestnicy dołożyli swoją cegiełkę pod budowę Śląskiej Rady Seniorów.

https://utwgliwice.wordpress.com/2015/09/06/semestr-zimowy-201516/

opracowała:

Wiesława Borczyk

System.String[]
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 10 z 26

 

Nasi Partnerzy